Implanty zębowe

Próchnica, zmiany ropne czy też poważne ubytki mogą przyczyniać się do tego, że konieczna będzie ekstrakcja. Oczywiście staramy się zrobić wszystko, by uratować zęba, jednak nie zawsze będzie to możliwe. Dla wielu jest to ogromna strata ze względu na to braki w żuchwie. Często może okazać się, że będzie to powód do mniejszej ilości śmiechu, aby nie pokazywać wstydliwego miejsca. Niektórzy nic nie robią z tym faktem, a inni szukają rozwiązań, które w jakimś stopniu mogłyby wypełnić lukę. Obecnie szeroko dostępne są różnego rodzaju protezy czy też mosty. Innym rozwiązaniem, które może okazać się wygodniejsze są implanty zębowe.

Implanty zębowe - czym są?

Jest to nic innego, jak zamiennik korzenia. Swoim kształtem przypomina śrubę, która ma długość maksymalnie 12 mm. Jest to wykonane z tytanu, a więc najtwardszego metalu, który jest odporny na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Implant wszczepia się dokładnie w to samo miejsce, gdzie do tej pory był utracony ząb. Dzięki temu możliwa jest odbudowa korony, stworzenie mostu czy też samej protezy. To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że po dokonaniu ekstrakcji, kiedy miejsce po usuniętym korzeniu nie zostanie w żaden sposób wypełnione dochodzi do zaniku kości, wyrostek jest coraz cieńszy, a pozostałe uzębienie przemieszcza się, wypełniając luki. W konsekwencji może dojść do choroby okluzyjnej czy nawet dysfunkcji stawów żuchwowych.

Z tego rozwiązania może skorzystać każdy, kto przejdzie wszystkie niezbędne badania oraz jego stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. W ramach naszych usług wykonujemy implanty zębowe zarówno pojedynczych ubytków, jak i całkowitego bezzębia. W drugiej z wymienionych sytuacji możemy wykonać protezę, która będzie osadzona na zmiennikach korzenia lub też w formie mostów. W przypadku protez mogą być one ruchome lub stałe. W żuchwę wszczepiane są przynajmniej dwa implanty, na których będzie opierała się cała konstrukcja.

Implanty zębowe - etapy działania

Na samym początku potrzebna jest konsultacja, a także zdjęcie RTG, co pozwoli na ustalenie sytuacji i podjęcie decyzji czy dana osoba może faktycznie skorzystać z tego rozwiązania. W trakcie wizyty można zadawać nurtujące pytania związane z samym zabiegiem czy też rekonwalescencją. Powstaje również dokładny plan, według którego przebiegać będzie cały proces. Uwzględnione zostaną tam m.in. odstępy czasowe między spotkaniami czy też koszty wszczepienia implantu i wszystkich wizyt.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy pozbyć się wszelkiej próchnicy czy też kamienia nazębnego. Mogą one przyczynić się do wystąpienia ewentualnego zakażenia. Dopiero w tym momencie dentysta może podjąć się dalszych działań. Warto nadmienić, że zabieg ten odbywa się w warunkach pełnej sterylności oraz w znieczuleniu miejscowym.

W pierwszym kroku dochodzi do wszczepienia samego implantu w miejsce usuniętego zęba. Kolejny krok to osteointegracja, a więc proces, w trakcie którego ma dojść do zrostu kości z wszczepionym zamiennikiem korzenia. Następnie odsłania się implant i dochodzi do założenia śruby gojącej. Założenie korony ceramicznej to ostatni krok, który zazwyczaj wykonywany jest do 6 miesięcy od poprzedniego etapu. Niezwykle ważne jest, aby doszło do poprawnego zagojenia się wszystkich tkanek, a do tego potrzebny jest czas.

Rekonwalescencja po wszczepieniu implantu zębowego

Należy pamiętać o tym, aby przestrzegać tuż po zabiegu, a także i w kolejnych miesiącach pewnych zasad, które mają wspomóc proces rekonwalescencji. Chodzi przede wszystkim o to, aby:

  • Spożywać pokarm i napoje dopiero po odzyskaniu czucia w miejscu zabiegu,
  • Unikać palenia tytoniu i picia alkoholu w dzień wykonania zabiegu, a także 48 godzin po nim,
  • Przez kilka dni nie spożywać gorących dań czy napojów,
  • Nie wykonywać żadnych aktywności fizycznych,
  • Unikać szczotkowania miejsca, w którym wszczepiony został implant,
  • Regularnie robić płukanki i przepłukiwać jamę ustną zimną wodą po posiłkach.

Do momentu założenia korony ceramicznej należy przestrzegać przekazywanych przez dentystę wskazówek oraz stawiać się na wizytach kontrolnych. Należy również pamiętać o bezwzględnym utrzymywaniu wysokiej higieny jamy ustnej.

Co niezwykle istotne, nawet już po założeniu korony należy usuwać kamień, a także osad przynajmniej raz na pół roku.