Protetyka stomatologiczna

Nasz gabinet stomatologiczny zajmuje się leczeniem różnego rodzaju wad w uzębieniu. Ze swojej strony oferujemy między innymi stomatologię estetyczną i zachowawczą, a także endodoncję (leczenie kanałowe). W ostatnim czasie nasza propozycja została wzbogacona również o protetykę. Jest to dziedzina, która zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu. Z usług protetyka powinny korzystać nie tylko osoby starsze, których braki w uzębieniu są naturalną koleją rzeczy, lecz także osoby młode, które w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia straciły jednego lub nawet kilka zębów.

Protetyka – czym się zajmuje?

Protetyk jest stomatologiem, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób zębów. Do jego zadań należy między innymi uzupełnianie brakujących zębów oraz odbudowywanie straconych tkanek uzębienia. Protetyka jest wykorzystywana zatem wówczas, gdy leczenie zachowawcze jest już bezskuteczne. Jednym z zadań lekarza o tej specjalizacji jest chociażby wykonanie korony zęba.

Przyczyn utraty zęba może być naprawdę wiele – od wypadku aż po chorobę, która przyczyniła się do utraty zęba. Nie każdy jednak wie, że każdy ubytek w uzębieniu trzeba jak najszybciej uzupełnić, gdyż będzie to miało wpływ na nasze dalsze funkcjonowanie, na nasz komfort oraz na zdrowie. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do protetyka.

Zadaniem lekarza może być wykonanie korony zęba, która jest tworzona w sytuacji, gdy konkretnego zęba nie da się już uratować przy pomocy na przykład plomby. Koronę wykonuje się również wtedy, gdy chcemy zmienić kształt zęba, nadbudować starcia lub wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym. Odpowiednie wykonanie korony zęba wymaga czasu, dlatego najpierw pacjentowi zakładana jest korona tymczasowa, która pełni swoją rolę do czasu, aż na podstawie wykonanych wycisków nie zostanie stworzona korona właściwa. Obecnie stosowane rozwiązania powodują, że możliwe jest wykonanie korony zęba z co najmniej kilku materiałów. To od preferencji pacjenta oraz od konkretnego przypadku i stanu uzębienia zależy, na które rozwiązanie najlepiej będzie się zdecydować.

Korony metalowe

Dawniej tego typu korony były bardzo często stosowane, jednak obecnie są zastępowane innymi rozwiązaniami. Są one zakładane przede wszystkim na tylne zęby, bowiem ich ciemna barwa powoduje, że nie wyglądają najlepiej z przodu. Niepodważalną zaletą tego rozwiązania z pewnością jest stosunkowo niski koszt i krótki czas wykonania. Oprócz tego korony metalowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, która powoduje, że mogą być użytkowane przez wiele lat bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Obecnie bardzo popularne są natomiast korony porcelanowe. Ich ogromnym walorem jest estetyka wykonania, wytrzymałość mechaniczna i brak ryzyka przebarwień dziąseł. Również korony same w sobie nie ulegają przebarwieniom pod wpływem tego co zjemy lub wypijemy.

Korony złożone - czym właściwie są?

Wybierając najodpowiedniejszą koronę dla siebie można się również zdecydować na akcesoria złożone. Stanowią one połączenie zalet koron metalowych i porcelanowych. Ten rodzaj korony, podobnie jak w przypadku produktów metalowych, również nie sprawdzi się najlepiej w przypadku zębów przednich, będących na widoku.

Ostatnim typem koron są korony cyrkonowe. Stanowią one najdroższe rozwiązanie spośród wcześniej wymienionych, jednak jak mówią sami pacjenci, osiągany efekt wart jest inwestycji. Korony cyrkonowe charakteryzują się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, nie uczulają i nie przebarwiają, a co najistotniejsze, przepuszczają promienie światła. Powoduje to, że mogą być z powodzeniem stosowane na przodzie i są w zasadzie nie do odróżnienia z zębem naturalnym.

Mając już założoną koronę ważne jest, aby przeprowadzać regularne przeglądy stanu uzębienia. Korona powinna być niemal niewyczuwalna dla pacjenta, dlatego w momencie, gdy po jakimś czasie zacznie nas boleć dziąsło lub coś innego zwróci naszą uwagę, należy niezwłocznie skierować się do protetyka. Pozwoli to na szybkie wyeliminowanie wszelkich dolegliwości.