Ortodoncja klasyczna oraz cyfrowa

Bez wątpienia każdy z nas chce cieszyć się pięknym uśmiechem z prostymi i zadbanymi zębami. Niestety częste realia są takie, że w okresie dojrzewania dochodzi w naszej jamie ustnej do niechcianych zmian, które muszą być korygowane metodami ortodontycznymi. W ramach prowadzonych działań zajmujemy się prostowaniem zębów u dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Wykorzystujemy metody klasyczne i cyfrowe, dzięki czemu każdy pacjent znajdzie u nas dokładnie to, czego potrzebuje.

Na czym polega ortodoncja klasyczna?

Ortodoncja klasyczna polega na założeniu na zęby specjalnego aparatu, którego zamki są cały czas przyklejone do zewnętrznej części każdego zęba. Comiesięczne wizyty w gabinecie pozwalają na kontrolowanie zmian i ustawianie aparatu w taki sposób, by móc jak najszybciej skorygować wadę zgryzu. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest wykonanie specjalnego zdjęcia rentgenowskiego, które wykaże czy w jamie ustnej nie dochodzi do niepokojących zmian, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Zdjęcie RTG będzie podstawą do przeprowadzenia analizy, wskazania przyczyny wady zgryzu oraz zaproponowania odpowiedniej metody leczenia.

Na pierwszej wizycie pobierane są specjalne wyciski, które posłużą do stworzenia modelu uzębienia. Pozwoli to między innymi na przygotowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego, dzięki któremu możliwe będzie pozbycie się wady zgryzu.

Metoda klasyczna wykorzystuje kompensację zębowo-wyrostkową polegającą na przesuwaniu i zmianie kąta nachylenia zębów za pomocą aparatu. W ten sposób można uszeregować nieprawidłowo przemieszczone czy nachylone zęby.

Ortodoncja cyfrowa – czym właściwie jest?

Ze swojej strony oferujemy również ortodoncję cyfrową, która jest coraz częściej wybierana przez pacjentów. Wykorzystuje ona specjalny skaner stomatologiczny, którego celem jest wykonanie dokładnego komputerowego odcisku zębów w projekcji 3D. Na późniejszym etapie możliwe jest wykorzystanie drukarki 3D, aby model ułatwił przeprowadzenie dokładnej analizy i opracowanie planu leczenia. Na wydrukowanych modelach z certyfikowanych materiałów tłoczy się przezroczyste nakładki prostujące zęby.

W swojej pracy wykorzystujemy urządzenia, takie jak na przykład tomograf 3D, pantomogram oraz skaner stomatologiczny. Powoduje to, że przeprowadzane badania i wszelkie analizy są wykonywane z dbałością o nawet najmniejszy szczegół.

Leczenie i co dalej?

Niezwykle ważną informacją jest fakt, że zdjęcie aparatu ortodontycznego nie oznacza wcale zakończonego leczenia. Bardzo istotne jest, aby po przeprowadzonym leczeniu regularnie nosić tzw. aparat retencyjny, którego zadaniem jest ustabilizowanie zębów na swojej pozycji oraz umożliwienie przebudowy tkanki miękkiej do nowego kształtu łuku zębowego. Aparat retencyjny zapobiega więc nawrotowi wady zgryzu. Aparaty retencyjne zapewniają dobre dopasowanie, a zwiększona siła pozwala na dokonywanie autokorekty, w przypadku niewielkich nawrotów.

Dlaczego tak ważne jest korygowanie wad zgryzu?

Leczenie ortodontyczne powinno być przeprowadzane nie tylko ze względu na aspekty estetyczne jamy ustnej, ale również (a może i przede wszystkim) ze względu na stan naszego zdrowia. Krzywe zęby, które są niewłaściwie osadzone w dziąsłach, bardzo mocno zwiększają ryzyko próchnicy oraz paradontozy. Dzięki leczeniu ortodontycznemu możliwe jest pozbycie się nie tylko wady zgryzu, ale również wady wymowy, która jest bezpośrednio związana z kondycją naszego uzębienia. Aparat ortodontyczny pozwala na odtworzenie prawidłowych relacji zębowych. W efekcie uzyskujemy solidne podparcie tkanek miękkich.

Gabinet stomatologiczny w województwie mazowieckim

Jeśli więc borykasz się z wadą zgryzu lub chciałbyś w odpowiedni sposób zadbać o swoje zęby, zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem stomatologicznym. Na pierwszej wizycie pobierzemy wyciski i przygotujemy plan leczenia. Jesteśmy otwarci sześć dni w tygodniu, a bezpośrednio przy gabinecie znajduje się duży parking, który zapewnia wygodny wjazd samochodem na teren naszego gabinetu stomatologicznego.