ul. Kościuszki 49 J (budynek AS)
08-400 GarwolinKażdy z nas chce cieszyć się śnieżnobiałym i zdrowym uśmiechem. Niestety często się zdarza, że zaniedbane czyszczenie zębów w późniejszym czasie nie pozwala na doprowadzenie zgryzu do takiego stanu, jakiego byśmy oczekiwali. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się wybielanie zębów. Prowadzony zabieg ma na celu zmianę koloru naturalnego uzębienia, a tym samym poprawę efektu wizualnego naszego uśmiechu. Efekt białych zębów może być uzyskany na kilka sposobów, bowiem powszechnie wykorzystywane są różnorodne metody wybielania. Mogą być one prowadzone zamiennie, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje przebarwień - zewnętrzne i wewnętrzne. Przebarwienia zewnętrzne dotyczą zewnętrznej warstwy zęba i są spowodowane spożywaniem napojów, takich jak na przykład cola, wino czy też kawa. Częstą przyczyną przebarwień zewnętrznych jest też palenie papierosów.
Oprócz tego wyróżniamy również przebarwienia wewnętrzne, które są spowodowane naturalnymi procesami starzenia się zębów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, bowiem przebarwienia pod szkliwem mogą być wywołane na przykład przyjmowaniem leków i antybiotyków. Jak więc można zauważyć, bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować ze swojego życia czynniki przyczyniające się do powstania przebarwień zębów. Oznacza to, że wcześniej czy później każdy z nas powinien pomyśleć nad wykonaniem zabiegu wybielania.
Pierwszą z metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Jest ona związana z koniecznością pobrania wycisków, na podstawie których wykonywane są szyny do wybielania. Szyny te zabiera się ze sobą do domu, by móc regularnie nakładać na nie specjalny preparat wybielający. Zabiegi wybielające trzeba prowadzić regularnie przez określony czas. Tylko wówczas możliwe będzie rozjaśnienie swojego uśmiechu o kilka odcieni.
Aby wybielanie zębów w sposób nakładkowy przyniosło możliwie najlepsze rezultaty w stosunkowo krótkim czasie, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze, przez około 2 tygodnie po wybielaniu należy przestrzegać tzw. “białej diety”. Oznacza to, że powinniśmy unikać spożywania napojów, takich jak na przykład kawa, wino czy soki owocowe. Oprócz tego bardzo istotne jest, by po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów zrezygnować z palenia papierosów. Tytoń może bowiem bardzo szybko spowodować ponowne żółknięcie zębów.
Bardzo ważną informacją jest fakt, że istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia wybielania zębów w sposób nakładkowy. Zabieg ten nie powinien być przeprowadzany, jeśli pacjent posiada ubytki w zębach lub też w sytuacji, gdy w jamie ustnej pojawiła się próchnica. Przed przystąpieniem do wybielania, zęby powinny być wyleczone. Zabieg ten jest niezalecany również kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.
W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem cieszy się laserowe wybielanie zębów, które jest przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Zabieg jest wykonywany przez dentystę, a zauważalne efekty mogą być osiągnięte podczas jednej wizyty trwającej ok. 2 godziny. Cały zabieg składa się z kilku etapów. Po pierwsze, konieczne jest nałożenie na zęby specjalnego żelu osłaniającego oraz preparatu z nadtlenkiem wodoru. Nadtlenek ten jest naświetlany przy użyciu lampy z zamontowanym laserem diodowym. Generowane światło przyczynia się do rozpadu nadtlenku wodoru, a w konsekwencji powoduje to jego przeniknięcie w szkliwo i zębinę. W ten sposób zęby stają się o kilka odcieni bielsze.
Tak jak w przypadku wybielania nakładkowego, tak również w tej sytuacji, po przeprowadzonym zabiegu zaleca się stosowanie białej diety. Dużą zaletą wybielania laserowego jest to, że może być wykonane podczas jednej wizyty, a metoda ta wcale nie wyklucza stosowania wybielania nakładkowego w domu. Walorem zabiegu laserowego jest również to, że mogą z niego korzystać osoby z silnym odruchem wymiotnym, który w niektórych przypadkach może uniemożliwiać stosowanie przygotowanych szyn.