Stomatologia zachowawcza

Chociaż termin stomatologia zachowawcza nie jest znany każdemu, usługom wchodzącym w zakres zabiegów z tej dziedziny poddaje się praktycznie każdy z nas. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dział medycyny mający pomóc nam zachować zdrowe zęby. Inne określenie tej dziedziny to stomatologia ogólna. Nazwa ta nawiązuje do faktu, że w ramach tej metody wykonywane są różnorodne działania związane z ogólnym dbaniem o zdrowie i estetyczny wygląd uzębienia oraz zwalczanie próchnicy. Co za tym idzie, obejmują one bowiem działania związane z higieną jamy ustnej, profilaktyką czy leczeniem ubytków próchnicznych. Są to zatem działania, którym w pierwszej kolejności poddaje się większość z pacjentów odwiedzających gabinety dentystyczne.

Profilaktyka jest niezwykle istotna - ważne by chodzić do dentysty

Musimy pamiętać o tym, że na wygląd oraz stan naszych zębów wpływa wiele czynników. Nie tylko nasze uwarunkowania genetyczne czy dbałość o higienę, ale także dieta, ogólny stan zdrowia i nie tylko. Ogromna ilość zmiennych sprawia, że stan naszych zębów może się szybko zmieniać. Z tego względu tak istotne jest przeprowadzenie regularnych badań profilaktycznych. Próchnica może się bowiem rozwinąć nagle i może się pojawić konieczność wyrwania nieleczonych zębów.

Chcąc mieć zdrowe oraz ładnie wyglądające zęby, nie wystarczy ich regularnie szczotkować, stosować płyny do płukania ust czy nici dentystyczne, zalecane jest także odwiedzanie gabinetu dentystycznego w celu wykonania badania profilaktycznego. Dzięki temu specjalista będzie mógł na bieżąco sprawdzać stan zębów oraz w porę zauważyć ubytki lub wszelkie niepokojące zmiany chorobowe. Zarówno cykliczne badania, jak i usuwanie ubytków mieści się w ramach dziedziny, jaką jest stomatologia zachowawcza.

Oczywiście na tym nie kończy się zakres tej dziedziny. W jej ramach mieści się także wiele innych zabiegów oraz działań np. Leczenie nadwrażliwości czy problemów związanych z krwawieniem dziąseł, polerowanie, fluoryzacja czy skaling zębów, a także instruowanie pacjentów odnośnie prawidłowego dbania o zęby.