Stomatologia estetyczna

Wizyta u dentysty kojarzy nam się raczej z leczeniem schorzeń dotykających naszego uzębienia oraz usuwaniem problemów z nim związanych. Warto jednak pamiętać, że istnieje dziedzina stomatologii, która nie skupia się na zmianach chorobowych i zdrowiu naszych zębów, a kwestiach czysto estetycznych. Nic w tym dziwnego, ponieważ wygląd zębów w znacznym stopniu wpływa na nasz uśmiech oraz samoocenę.

Jakie zabiegi są wykonywane

W ramach stomatologii estetycznej wykonywana jest szeroka gama różnorodnych zabiegów, których celem jest wpłynięcie na wygląd naszego uzębienia. Zależnie od konkretnych potrzeb, wykonane mogą być zabiegi, które zmienią kolor lub kształt uzębienia. Mamy więc zatem np. zakładanie licówek, wybielanie zębów lub ich piaskowanie.

Wybielanie zębów

Zabiegi mające na celu zmianę koloru naturalnego uzębienia to pierwsze, co większości osób kojarzy się z medycyną estetyczną. Warto wiedzieć, że efekt wybielenia może być uzyskany na kilka sposobów, dlatego powszechnie wykorzystywane są różnorodne metody wybielania. Mogą być one stosowane zamiennie, zależnie od potrzeb oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

Założenie licówek

Licówki stosuje się w przypadku pacjentów, których naturalne uzębienie jest przebarwione, uszkodzone bądź nierówne.

Stomatologia estetyczna – czy jest dla każdego?

Są one dedykowane dla osób dotkniętych wrodzonymi patologiami uzębienia, cierpiącymi na problemy będące skutkiem wypadków lub utraciły atrakcyjny wygląd uzębienia w inny sposób.

Pamiętajmy, że kwestią priorytetową jest każdorazowo zdrowie naszych zębów. Z tego względu zabiegi stomatologii estetycznej warto rozważyć dopiero w sytuacji, gdy uprzednio zadbamy o kwestie zdrowotne. Należy mieć na uwadze również przeciwwskazania do wykonywania zabiegów. Należą do nich:

  • - nadwrażliwość lub alergia na składniki stosowanych preparatów,
  • - ciąża i karmienie piersią,
  • - choroby uzębienia,
  • - poważne problemy zdrowotne.

Zabiegi stomatologii estetycznej nie powinny być wykonywane u osób, które nie ukończyły 16 roku życia.